AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

İZMİR TINAZTEPE ÜNİVERSİTESİ
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ
Kanal Tedavisi
İZMİR TINAZTEPE ÜNİVERSİTESİ
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ
Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, dişin merkezinde bulunan ve diş köküne kadar seyreden damar-sinir paketinin çürük, sağlıklı olmayan dolgular veya travma gibi çeşitli nedenlerle zarar görmesi sonucu uygulanır. Geri dönüşümsüz şekilde hasar gören, hatta ileri durumlarda tamamen canlılığını kaybeden damar-sinir paketi dişten uzaklaştırılmakta ve yerine dolgu materyali yerleştirilmektedir.

Kök Kanal Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Kanal tedavisine başlanmadan önce ilgili bölgeye lokal anestezi uygulanmakta ve ağrı oluşumu engellenmektedir. Bu sebeple işlem esnasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Kök Kanal Tedavisi Uygulanmazsa Ne Olur?

Kanal tedavisinin uygulanmadığı durumlarda damar-sinir paketindeki enfeksiyon kök ucundan dışarıya çıkarak kemiğe yayılabilir ve buna bağlı olarak kök ucunda lezyon veya kist gelişebilir, hatta bazı durumlarda yüzde veya diş etinde şişlik oluşabilir. Kemik içerisindeki hasarın da ilerlemesiyle birlikte dişin çekilmesi gerekli hale gelebilir.

Kök Kanal Tedavisinin Ömrü Ne Kadardır?

Kanal tedavili dişlerin başarısını ve ömrünü etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler arasında; kişinin bağışıklık cevabı, dişteki madde kaybının büyüklüğü, ağız bakımı, beslenme şekli gibi birçok faktör daha bulunmaktadır. Kanal tedavisi işleminin ardından yeniden enfekte olan dişin kanal tedavisi çoğu zaman yenilenebilmekte ve diş kaybı önlenmeye çalışılmaktadır.

Bilgi Alın

İzmir Tınaztepe Üniversitesi
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Hasta Randevu Formu